Pigmentové skvrny pod drobnohledem

Datum: 10.07.2015

Co jsou pigmentové skvrny?
Pigmentové skvrny jsou hnědá místa vyskytující se na různých místech pokožky. Zabarvení kůže způsobují buňky nazývané melanocyty (nacházejí se v kůži, ve vlasových folikulech, v okolí mazových žláz atd.), které společně s buňkami pokožky (keratinocyty) vytvářejí barevně odlišené místo na kůži. Vlivem slunečního záření se zvyšuje počet i aktivita melanocytů, čímž dochází ke zvýšené produkci kožního barviva melaninu.

Jde o složitý chemický proces, při kterém hrají roli také hormony, bílkoviny a enzymy. Existuje však mnohem více příčin vzniku pigmentových skvrn. Stává se, že pokožka reaguje na některé kosmetické přípravky či léky, které společně s UV zářením způsobují množení skvrn. Nejsou sice nebezpečné, ale z kosmetického hlediska neestetické.

Ve většině případů se naštěstí jedná pouze o kosmetický problém. Nejčastěji řešenou poruchou pigmentace jsou melaninové hyperpigmentace. Kožní pigment melanin je nejdůležitějším faktorem pro výslednou barvu kůže. Tvoří ho specifické buňky melanocyty v bazální vrstvě epidermis. Počet melanocytů je u všech lidí přibližně stejný, liší se však intenzita tvorba melaninu. Výchozí látkou pro tvorbu je aminokyselina tyrozin, která řadou metabolických pochodů přeměňována na melanin.  Podle stupně pigmentace se pak následně určuje fototyp pokožky.

Podle původu lze hyperpigmentaci rozdělit na vrozenou a získanou. Vrozené hyperpigmentace se projevují jako pihy. Jsou geneticky podmíněné a vyskytují se zejména u rusovlasých nebo světlovlasých jedinců (tzv. keltský typ). Typicky se vyskytují v centrální části obličeje, na pažích, v horní třetině hrudníku nebo zad.
Melaninové hyperpigmentace se nejčastěji vyskytují u žen středního věku, jejich výskyt ale stoupá i u mužů (muži je však obvykle nepovažují za závažný kosmetický problém). nejčasější příčinnou jsou tzv. chloasma, která jsou vyvolané kombinací UV záření a hormonálních výkyvů (těhotenství, užívání antikoncepce), používání některých kosmetických prostředků nebo užívání některých léků. Změnu pigmentace se vyskytuje až u 10-20% žen v aktivním věku užívajících antikoncepci, proto právě tato skupina žen by měla věnovat velkou pozornost prevenci.


Typy pigmentových skvrn:
• Lentigo - objevují se ve středním věku u žen i mužů, nejčastěji na rukách a obličeji a jejich barva se nemění podle množství slunečního záření, jemuž jsou vystaveny. 
• Ephelides – vyskytují se na hlavně na obličeji a mění barvu podle intenzity slunečního záření. 
• Chloasma (uterinum) – vznikají vlivem hormonální nerovnováhy nejčastěji v obličeji 
• Melasma – větší ložiska vyskytující se hlavně na obličeji (čelo, spánky) a krku převážně u žen. Reagují na UV záření, mohou sami vymizet.
 
Příčiny vzniku pigmentových skvrn:
Pigmentové skvrny mohou mít příčinu jak v samotné kůži, tak i ve vnitřním organismu. K pigmentacím je náchylná, poškozená a zjizvená kožní tkáň. Mezi rizikové faktory patří zákroky na kůži, které narušují vrchní ochrannou vrstvu pokožky. 
Mezi vnitřní faktory patří hormonální nerovnováha, částečná absence vitamínů, příjem určitých léků a snížená funkce jater.
Většina poruch pigmentace je způsobena UV zářením - Melasma je vyvoláváno jak UVA, tak i UVB zářením a obdobně působí i umělé zářiče v soláriích.


Jak na: Bělení pigmentových skvrn
Související produkty
Potřebujete poradit?
Využijte naši zákaznickou linku nebo zkuste náš online chat vpravo níže.
+420 585 423 783
+420 774 796 056


Najdete nás na Facebooku