Léto a slunce 4. díl: Výběr správného opalovacího prostředku

Datum: 27.06.2016

Se správně zvoleným opalovacím krémem máte jistotu perfektní ochrany Vaší pokožky, ať už se opalujete kdekoliv. Pokud si nejste jisti, jaká hodnota ochranného faktoru je pro Vás nejvhodnější, poradíme Vám.

Ochranný faktor určuje, jak dlouho a jak efektivně bude opalovací krém chránit vaši pokožku před slunečními paprsky. Zjistěte, jak vypočítat jeho ideální hodnotu a užijte si léto bez strachu ze spálení. Nevíte, co přesně představuje pojem ochranný  faktor nebo UVA? Přečtěte si článek Základní pojmy.

Jaký ochranný faktor se hodí právě pro Vaši pokožku?


Při výběru správného slunečního faktoru je důležité vzít v úvahu následující kritéria:

 • Jaký máte typ pleti a jak jste opálení
 • Jak dlouho chcete zůstat na slunci
 • Kde se sluníčku vystavujete
 • Kdy plánujete pobývat na sluníčku


  Výši ochranného faktoru volte dle fototypu pleti a aktuálního stavu opálení pokožky. Dále je třeba brát v úvahu denní dobu, destinaci, ve které se nacházíte a samozřejmě roční období. Také platí, že čím vyšší nadmořská výška, tím vyšší intenzita záření. Nezapomeňte, že hladké plochy jako voda, písek a dokonce i tráva sluneční paprsky také odrážejí.
  Lidé, kteří se špatně opalují, by měli volit spíše vyšší OF a případně postupně po adaptaci na sluneční paprsky ochranný faktor snižovat. Snědí šťastlivci, kteří se opalují bez problémů, mohou naopak ihned zvolit přípravky s nižším ochranným faktorem.  

  Výpočet je jednoduchý. Určete, jaký jste fototyp (Jak určit fototyp kůže?), což Vám pomůže stanovit, jak dlouho trvá vlastní ochranná doba bez aplikace opalovacího přípravku. Tuto hodnotu vynásobte ochranným filtrem a získáte dobu, po kterou Vás bude použitý opalovací krém chránit. Samozřejmě je třeba myslet na opakovanou aplikaci po koupání nebo utření ručníkem (Odolnost proti vodě a otěru).  

  Příklad: Vydrží-li Vaše pokožka bez spálení v létě maximálně 15 minut, což odpovídá fototypu 2, a aplikujete opalovací krém se SPF 10, bude Vaše pokožka chráněna 10x déle, tedy maximálně 150 minut.

  15 minut x SPF 10 = 150 minut  Olej nebo mléko?

  Výběr druhu opalovacího přípravku z hlediska typu textury a způsobu dávkování je individuální a záleží na preferencích konkrétní osoby.
  Obecně platí, že krémy jsou účinější než lehká opalovací mléka, která o něco hůře drží UV filtr a jsou méně odolná proti mechanickému otěru. Při výběru textury je třeba také zhodnotit typ pleti – sušší kůže více ocení olejový či masťový základ, mastnější pokožce budou vyhovovat jemnější mléka a emulze.

  Krémy jsou hutnější konzistence a obvykle s vyšším ochranným faktorem. I přesto, že se hůře roztírají, lépe drží na pokožce. Jsou určeny na obličej a citlivé partie jako je pleš, nárty nebo ramena, a také na jizvy a znaménka. Oblíbenou variantou je opalovací krém OF 50+ s praktickým aplikátorem. Letos nově nabízíme ochranný krém se SPF 30 s arganovým olejem.

  Mléka patří k nejoblíbenější formě opalovacího přípravku. Výborně se roztírají, mají příjemnou, lehce vstřebatelnou texturu a jsou určená pro ochranu celého těla. Na výběr máte celou řadu s arganovým olejem nebo kokosovým olejem a v sortimentu najdete i řadu opalovací kosmetiky s arganovým olejem určenou pro citlivou pokožku.

  Oleje obecně mívají nižší ochranný faktor. Jejich předností je, že hydratují pokožku namáhanou sluncem, což však nemusí ocenit osoby s mastnější kůží. Nabízíme velký výběr opalovacích olejů s bez ochranného faktoru až po OF 30.

  Pokud sníte o intenzivním bronzovém opálení, pořiďte si opalovací máslo, které přispívá k rychlejšímu zhnědnutí pokožky. Díky unikátní olejovité konzistenci, která zanechá kůži jemnou a vyživenou, se opalovací másla velmi rychle zařadila mezi naše nejprodávanější produkty. Na výběr máte variantu s arganovým olejem a s kokosovým olejem. Hlavním kritériem výběru je samozřejmě výše ochranného faktoru. Letošní horkou novinkou jsou opalovací másla pro děti s kokosovým olejem.

  Jestliže toužíte po zářivé pokožce i ve chvílích, kdy se sluníte, ideální volbou je nové opalovací máslo s arganovým olejem s třpytivými mikročásticemi s OF 15.


  Čtěte více:
  Léto a slunce 2. díl: Jak určit fototyp kůže
  Léto a slunce 3. díl: Odolnost proti vodě a otěru
  Léto a slunce 5. díl: Jak správně nanášet opalovací krém

 • Související produkty
  Potřebujete poradit?
  Využijte naši zákaznickou linku nebo zkuste náš online chat vpravo níže.
  +420 585 423 783
  +420 774 796 056


  Najdete nás na Facebooku