Léto a slunce 1. díl: Základní pojmy

Datum: 20.06.2016

Léto je tady a s tím souvisí i opalování a výběr vhodného opalovacího přípravku. Nevíte, co znamenají jednotlivé symboly na etiketách opalovacích přípravků? Jaký je rozdíl mezi UVA A UVB paprsky? Co znamená zkratka SPF? A jaké existují UV filtry? Na tyto otázky Vám odpovíme v následujících řádcích.

Jaký je rozdíl mezi UVA A UVB paprsky?

Vlastně existují tři typy UV záření – UVA, UVB a UVC. Nejnebezpečnější je UVC záření, které je však pohlcováno ozonovou vrstvou a mraky. Tento druh paprsků poškozuje buněčná jádra mikroorganismů, proto se využívá například v laboratořích ke sterilizaci pracovního prostředí.

UVB paprsky tvoří až 10% záření dopadajícího na zem. Převažují během letního období a v teplejších klimatických oblastech. Pronikají do pokožky, kde aktivují melanocyty, jež vytváří hnědé barvivo melanin, díky čemuž naše pokožka hnědne. Při nadměrné expozici však UVB paprsky způsobují spálení, což může vést až ke vzniku kožních melanomů.
Pomůcka pro snadné zapamatování: UVB – B jako burning, spálení.

UVA paprsky jsou nejdelší a tvoří až 90% záření dopadajícího na zem. UVA záření proniká i přes mraky, sklo nebo textil, před jeho působením tedy nejsme chráněni ani v lehkém oděvu. UVA záření proniká do nejhlubších vrstev pokožky, kde ničí elastická vlákna a narušuje tvorbu elastinu a kolagenu, čímž tím přispívá k rychlejšímu stárnutí pleti působením světla. Nadměrná expozice může způsobit sluneční alergie nebo pigmentové skvrny.
Pomůcka pro snadné zapamatování: UVA - A jako aging, stárnutí.


Vybírejte pouze kvalitní a léty prověřené produkty

Ochranný sluneční faktor v opalovací kosmetice vyjadřuje především cohranu před UVB zářením. Všechny naše opalovací přípravky z řady SUN však nabízí komplexní systém dvojité UV ochrany s UVA i UVB filtry chránící před spálením kůže, zajišťují vysokou voděodolnost a intenzivní hydrataci. Naše opalovací kosmetika samozřejmě splňuje poměr ochrany před UVA a UVB zářením vyplývající z nařízení Evropské unie.  

Image 1

Co znamená zkratka SPF?

SPF (Sun Protecting Factor, v češtině nazýván OF - ochranný faktor) značí stupeň ochrany pokožky před UV zářením po nanesení opalovacího krému. Hodnota ochranného faktoru vychází z doby, po kterou můžete být na sluníčku, aniž byste se spálili. Přirozená ochranná bariéra pokožky vás chrání před spálením – v závislosti na typu pleti – 5 až 30 minut. OF pak tento přirozený čas navyšuje - číslo SPF uvedené na opalovacím krému tedy udává, kolikrát více vydrží kůže po aplikaci ochranného krému na slunci bez spálení. Obecně platí, že čím vyšší číslo, tím déle je možné před další aplikací zůstávat bez obav na sluníčku. 

Příklad: Vydrží-li Vaše pokožka bez spálení v létě maximálně 15 minut a aplikujete opalovací krém se SPF 10, bude Vaše pokožka chráněna 10x déle, tedy 150 minut.

15 minut x SPF 10 = 150 minut


Jak se liší UV filtry?

Existují dva základní typy filtrů – chemické a fyzikální.  

Chemické, nebo také syntetické filtry jsou výdobytkem moderní doby. Zpravidla se jedná o synteticky vyrobené organické molekuly, které UV záření pohlcují a chemickou reakcí přeměňují na teplo. Jejich nespornou výhodou je fotostabilnost, proto by se hodnota SPF neměla po dobu spotřeby nijak zásadně měnit. Námi používané chemické UV filtry jsou navíc jedny z nejúčinějších absorbátorů UV záření.

Minerální, nebo také fyzikální filtry jsou v podstatě pevné částice - minerální pigmenty umleté na velmi jemný prach, který chrání před UVA a UVB zářením. Působí na povrchu kůže, kde fungují jako miniaturní zrcátka, které sluneční paprsky odrážejí. Jejich použití ovšem bohužel nese i řadu nevýhod - způsobují hutnost přípravků, zanechání bílé vrstvy na pokožce a rovněž se špatně roztírají. Samotné minerální filtry nedokáží trváním času zajistit stabilní ochranu kůže.

V našich produktech používáme pouze kombinaci minerálních a chemických filtrů. Jde o nejlepší metodu, která zajistí optimální ochranu pokožky v celém spektru nebezpečného UVB i UVA záření při zachování příznivých vlastností výrobků pro spotřebitele. Minerální a chemické filtry se v účinnosti podporují, takže je možno jich pro dosažení dané SPF použít méně a tím pádem i méně zatížit pokožku.     


Víte, že...?
Se můžete spálit i při plavání ve vodě? Do hloubky jednoho metru proniká ještě skoro 50% UVB záření. Je proto nutné pokožku chránit před sluncem například i při šnorchlování. 

 
Čtěte více:
Léto a slunce 2. díl: Jak určit fototyp
Léto a slunce 3. díl: Odolnost proti vodě a otěru

Související produkty
Potřebujete poradit?
Využijte naši zákaznickou linku nebo zkuste náš online chat vpravo níže.
+420 585 423 783
+420 774 796 056


Najdete nás na Facebooku