Kakaové máslo a jeho využití v kosmetice

Datum: 14.09.2015 , autor: Vivaco

Rostlinný tuk světle žluté barvy se získává ze semen plodů stromu jménem kakaovník pravý (Theobroma cacao), který se původně vyskytoval pouze v tropických lesích Střední a Jižní Ameriky. Dnes se kakaovník pěstuje i v Karibiku a západní Africe.

Plod kakaovníku je až 30 cm velká bobule žluté nebo hnědé barvy, může vážit až půl kila. Uvnitř jsou v bílém nasládlém povlaku uloženy semena – tzv. kakaové boby, které jsou velmi hořké a trpké.
Image 0
Po sběru se semena fermentují při teplotě okolo 50°C ve velkých mělkých koších, přikryté banánovými listy. Při kvašení boby ztratí hořkou chuť a získají hnědou barvu. Poté se za pravidelného promíchávání několik dní suší na slunci. Usušená semena se následně praží, což jim dodá charakteristickou čokoládovou chuť i vůni. Pražené boby se melou na kakaovou hmotu, z níž se lisováním oddělí světlý tuk (kakaové máslo) a tmavý kakaový prášek. Tento způsob oddělení kakaového másla od kakaového prášku objevil holanďan Conrad Van Houten, jehož jméno nese slavná značka kakaa.
Čisté kakaové máslo má široké využití. Vyrábí se z něj čokoládové cukrovinky, používá se ve farmacii a stále oblíbenější je i v kosmetice. Používá se při výrobě balzámů na rty, krémů, tělových másel či mýdel, nebo jako voňavý masážní olej. Přírodní kakaové máslo je běžně dostupné ve formě tvrdých kostek nebo kakaových peciček (čoček).


Image 1  
Kakaové máslo je bohaté na antioxidanty, které zabraňují žluknutí, a má intenzivní zvláčňující účinky, proto je vhodnou ingrediencí k výrobě kosmetiky. Kakaové máslo má vynikající hojící a regenerační schopnosti, podporuje elasticitu pokožky a pomáhá předcházet tvorbě strií. Používá se ke zvláčnění a zjemnění suché pokožky, zklidnění podrážděné pleti a k ošetření zrohovatělé pokožky na loktech a patách.
Blahodárné účinky kakaového másla vyzkoušejte v tělovém kakaovém másle. Na výběr máte ze 3 lahodných vůní - mango a papaya, čokoláda a kokos.

Tip: Kakaové máslo je ideální pomocník pro ty, kdo se zapomínají pravidelně mazat a vzpomenou si na to jen jednou za několik dní!
Image 2


Čtěte více:
Micelární voda: kosmetický zázrak v odličování pleti
Kosmetika s kozím mlékem
Kosmetika z Mrtvého moře
Potřebujete poradit?
Využijte naši zákaznickou linku nebo zkuste náš online chat vpravo níže.
+420 585 423 783
+420 774 796 056


Najdete nás na Facebooku