100% Natural tanning butter with carrot extract SPF 15

5 (3x)
Rating
Average: (x)
 (x)
Add to favorite products

100% natural carrot tanning butter SPF 15 with beta carotene for a long-lasting and healthy tan.
 

Product Code: 190004
Brand: Bio Vivaco
Series: Mrkvový extrakt
Volume: 150ml
Availability: In stock
Price (VAT incl.) € 13,16
3899

100% natural carrot butter for a long-lasting tan with a high content of carrot extract, beta carotene and natural oils, protects the skin and prevents skin aging. Treat your skin to a healthy, bronze tan without parabens, artificial dyes and preservatives. Waterproof, promotes golden colour of the skin. When applied to the skin, the butter turns into oil and thus spreads very easily.

Dosage and use: Apply the product before sunbathing. To protect the skin of the whole body of an average-sized adult, 36 g of sunscreen is needed, i.e. approximately 6 teaspoons. Reducing the amount of product significantly reduces the degree of skin protection. To maintain protection, repeat the application, especially when sweating, bathing or towel drying.

Ingredients: Cocos Nucifera Oil, Butyrospermum Parkii Butter, Hydrogenated Coconut Oil, Cetearyl Alcohol, Octocrylene, C12-C15 Alkyl Benzonate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl Salycilate, Cera Alba, Helianthus Annuus Seed Oil, mixed Tocopherol, Ethyl Ferulate, Humulus Lupulus Cone Extract, Orange Oil, Helianthus Annuus Seed Oil, Daucus Carota Root Extract, Rosmarinus Officinalis Leaf Extract, Beta-Carotene, Zea Mays Oil, Limonene, Linalool

Have you got some questions? Write us.

Hloupá Martina
7/30/2019
Mrkvovou opalovací kosmetiku miluju! 🥕♥️🙏 Máslo teda malinko víc než olej, ale oba jsou skvělý! Oba se skvěle roztírají - máslo se v teple rozpustí na olej a pak znovu ztuhne, ale roztírá se skvěle
  • konzistence
  • vůně
  • neštípe při kontaktu s očima
lena
8/21/2019
super lepší než shine brown ....
Matějková Lenka
5/3/2021
Vyzkoušela jsem poprvé a pouze na dekolt, který už jsem teď chtěla ochránit-již byl hodně opálený díky arganovému máslu :-)). Po nanesení vznikne úžasná zlatavá barva, nádhera a opaluje i přes ochranný faktor úžazně.
  • Krásně opaluje, zlatavá barva po nanesení díky betakarotenu
  • Je podstatně řidší než arganové máslo, je mi mastnější a díky vysokému obsahu betakarotenu trošku obarví oblečení, ale jde samozřejmě vyprat.

News subscription

To receive priority date information? Fill out and send us your e-mail (logout whenever possible).
How can we help you?
You can call or use our online chat right below.
+ 420 585 423 783